Libor Pešek

Libor Pešek *80

Při ohlédnutí za koncertem Prague Proms – pocty k 80. narozeninám šéfdirigenta ČNSO Libora Peška – začneme od konce.

Závěrečné krásně vygradované Bolero ocenila plná Smetanova síň potleskem, jehož intenzita nezadržitelně narůstala. A pak celý sál povstal a vzdal hold jednomu z nejúspěšnějších českých dirigentů, mimořádné osobnosti, charismatickému a neskutečně příjemnému člověku. Muži, který dosáhl až na samé výšiny řemesla a dodnes neztrácí vitalitu, chuť a naštěstí ke všemu tomu nutné zdraví. Liboru Peškovi. Lidé z publika mu přinášeli spontánně květiny, orchestr nejprve stál a tleskal také. Ale pak usedl a zahrál závěrečné malé překvapení – upravenou verzi slavné Happy Birthday s trubkovým sólem šéfa Prague Proms i ČNSO, Jana Hasenöhrla.

„Za tohle vám všem nelze nijak poděkovat, děkuju!” Řekl do ticha sálu evidentně dojatý dirigent. „Máme Vás rádi pane Libore Pešku. A přejeme Vám i sobě ještě dlouhou řadu koncertů,” chtěli nejspíš říct všichni přítomní.

Koncert měl hned několik vrcholů, ať už vystoupení mexického tenora Davida Lomelího, vygradované slavnou a nadšeně přijatou Granadou nebo osobitě a výborně zazpívaným jazzovým standardem Summertime v podání Dagmar Peckové. Byl to jeden z koncertů, které zůstávají v paměti dlouho. I díky přímému přenosu Českého rozhlasu Vltava. A České televizi, která večer natočila na záznam a odvysílá později.

Byl to první vrchol letošních Proms. A my si přejeme, aby festival stále gradoval, jako ono Ravelovo Bolero. Až do závěrečného fortissima. Pro Prague Proms i Libora Peška.