O festivalu

Prague Proms se letos opět posunuly dál. Jednak kvalitou interpretů – letos budou dvě hlavní řady a dvě jen o něco méně hlavní. :-)

Libor Pešek, šéfdirigent ČNSO a jedna z největších dirigentských osobností, oslaví v rámci festivalu své 80. narozeniny speciálním koncertem s překvapením. V řadě jazzové je to Wynton Marsalis a jeho Jazz At Lincoln Center Orchestra, jeden z nejlepších aktivních bigbandů světa.

Poprvé do Česka přijede americký jazzový zpěvák a kytarista John Pizzarelli se svým kvartetem.

Ve světové premiéře zazní – za přítomnosti Zdeňka Svěráka a v režii Jana Svěráka – opereta Proso Járy Cimrmana. Po loňském úspěchu opět vystoupí rakouský dechový nářez Mnozil Brass s programem ke svým 20. narozeninám. Další jazzovou špičkovou sestavou bude Brecker Brothers Band Reunion.

Zářným hostem Prague Proms bude americký herec F. Murray Abraham, kterého známe především jako filmového Salieriho z Formanova Amadea. Zazpívá text „Poslední psí vůle” Eugena O'Neila v symfonii, kterou na tento námět napsal americký skladatel a dirigent našeho koncertu, Steven Mercurio.

Na velice oblíbeném a tudíž očekávaném Hollywood meets Barrandov se objeví jediná česká nositelka Oscara i Grammy zároveň, Markéta Irglová. S Albertem Černým zazpívají slavnou Falling Slowly i ukázku titulní hudby k připravované české fantasy Poslední z Aporveru.

Dále vystoupí Radůza, Libor Šmoldas pokřtí nové CD spolu se speciálním hostem, americkým saxofonistou Bobbym Watsonem. „Vzkazy z New Yorku” přiveze Karel Růžička Jr.

Festival otevře 16. června Open Air – koncert na Václavském náměstí a uzavře 20. července v Obecním domě koncertní provedení Pucciniho Toscy se Stefannou Kybalovou v titulní roli.

A ještě něco: Letos poprvé se Prague Proms soustřeďují převážně do dvou míst, která stojí přimo proti sobě v samém centru Prahy. Vedle tradičního Obecního domu je to i Hybernia Loop Jazz Club, místo pro jazzové koncerty a setkávání se muzikantů s diváky.

Festival navštíví ještě další zajímavá místa – vždy s jedním koncertem Vás očekávají Dvořákova síň Rudolfina, klub Jazz Republic i sál Martinů v Lichtenštejském paláci.

Nabitý program letošního 9. ročníku Prague Proms je připraven nadchnout a pobavit své diváky. Těšíme se na Vás, věřte a vězte, že pracujeme na dalších vylepšeních a samozřejmě i na desátém jubilejním ročníku v roce 2014.

Na shledanou na Václavském náměstí 16. června a o několik dní později pak na úvodním koncertě Prague Proms v Obecním domě.